Poznaj skanię

Autor:Veerle Witte, Skandynawia, Skania, Pomysł na weekend, podróż.

Skania: Wędrując szwedzkim szlakiem Skåneleden


Stare zamki, spotkanie ze żmiją i widok na panoramę morza - wędruję po półwyspie Kullen w regionie Skanii, trasami należącymi do mierzącego łącznie ponad 1200 kilometrów szlaku Skåneleden.
 

Obserwuj

Długi szlak turystyczny Skåneleden przecina serce Rezerwatu Przyrody Kullaberg. © APELOGA
 
Zaczynając wędrówkę wczesnym rankiem pokonuję wzniesienia trasy Kullaleden wiodącej przez las wzdłuż narodowego szlaku turystycznego Skåneleden. Ta 70-kilometrowa trasa w kształcie odwróconej litery U przecina półwysep Kullen - od średniowiecznego miasta Helsingborg na wschodnim wybrzeżu Skanii, poprzez rezerwat przyrody Kullaberg w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie półwyspu Kullen, do punktu końcowego w Utvälinge, na przeciwległym krańcu półwyspu. Spaceruję po plażach, wędruję przez małe miasteczka i odwiedzam zamki znajdujące się przy trasie. Wspinam się na ogromne klify w Rezerwacie Przyrody Kullaberg i przemierzam gęste lasy.
 
Idąc szlakiem Skåneleden, wędrowcy przemierzają lasy i plaże, po drodze odwiedzając malownicze wioski i zamki. © Wesley Glasmacher
 
W nadmorskim miasteczku Helsingborg leżącym na szlaku Skåneleden znajdziesz wiele wyjątkowych miejsc. Pokonując 134 schody, które prowadzą na 35-metrową wieżę Kärnan, będziesz cieszyć się wspaniałym widokiem na cieśninę Öresund. Od siedmiuset lat ta średniowieczna kamienna wieża obronna góruje nad Helsingborgiem, portowym miastem na wschodnim wybrzeżu Skanii. Możesz tu między innymi zażyć kąpieli w jednej z tradycyjnych miejskich łaźni na świeżym powietrzu, Kallis i/lub Pålsjöbaden, a następnie rozgrzać się w saunie. W odległości około sześciu kilometrów na północ od Helsingborga rozciąga się teren Pałacu Sofiero, w którym można podziwiać ogrody z setkami krzewów rododendronów.
 
Na Szlaku Kullaleden natura otacza nas ze wszystkich stron. © Wesley Glasmacher
 
Wędrując trasą Kullaleden będącą 70-kilometrowym odcinkiem szlaku Skåneleden koniecznie odwiedź miasteczka rybackie, takie jak Domsten, Viken oraz Höganäs i zaplanuj postój w malowniczym Mölle - jednym z najstarszych nadmorskich kurortów w Szwecji. Mölle leży w granicach Rezerwatu Przyrody Kullaberg, rozciągającego się do krańców półwyspu Kullen. Oprócz turystyki pieszej, rezerwat oferuje wiele możliwości wycieczek kajakowych, rowerowych i korzystania ze ścian wspinaczkowych. Przejdź południowymi zboczami góry Kullaberg do najbardziej wysuniętego na zachód punktu półwyspu, gdzie znajdziesz latarnię morską Kullen. Stąd szlak Kullaleden wije się przez trudniejszy, pagórkowaty teren rezerwatu. Dalej trasa wiedzie przez wzniesienia wybrzeża, przez gęste lasy i otwarte przestrzenie, które pozwalają podziwiać wspaniałe widoki na morze, aż dotrzesz do Arild, małego spokojnego miasteczka z krętymi uliczkami i piękną przystanią.
 
Którą drogą pójść? © Mickael Tannus
 
Na ostatnim etapie mojej wędrówki - 20-kilometrowym odcinku z Arild do Utvälinge czekają na mnie dwa piękne przystanki: wioska Skäret oraz Zamek Krapperup. Będąc w Skäret, koniecznie spróbuj słynnych ciasteczek waniliowych w kawiarni Flickorna Lundgren - niegdyś ulubionej przekąski króla Gustawa VI Adolfa. Punktem końcowym trasy Kullaleden jest Utvälinge, pełna domów z cegły urokliwa wioska.
 
Szlak Skåneleden nad jeziorem Immeln. © Jenny Brandt
 
Oczywiście nie musisz przejść całego szlaku za jednym razem. Możesz wybierać różne trasy w obrębie szlaku i robić krótsze wycieczki. Głównymi atrakcjami Skåneleden są nie tyle zapadające w pamięć miejsca, które napotykamy po drodze, ale przede wszystkim zachwycające bogactwo naturalnych krajobrazów. Spaceruj po piaszczystych plażach oraz wśród bukowych lasów i daj się zaskoczyć tym, co spotkasz na szlaku. Ja po raz pierwszy w życiu mogłam obserwować żmiję, wygrzewającą się na słońcu tuż przy ścieżce. Natura w Szwecji nigdy nie przestaje zaskakiwać.