Poznaj skanię

Autor:Marianne Wilschut, Skania, plaże, Malmö.

Trzy plaże w stylu śródziemnomorskim


Białe piaski, rozległe wydmy i jaskrawo kolorowe nadmorskie domki–choć jest to widok często spotykany na wybrzeżu południowej Szwecji, to większości osób kraj ten nie kojarzy się z urokami typowymi dla beztroskiego plażowania. Dlatego zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że to właśnie dzięki pięknym, szerokim plażom i długiemu, ciepłemu sezonowi letniemu, riwiera położona na południu Szwecji jest idealnym miejscem do wylegiwania się na ręczniku.
 

Obserwuj

Knäbäckshusen. © Carolina Romare
 
Ribersborg w Malmö: Riwiera w mieście
Prysznice na plaży, stanowiska do grillowania, stylowe drewniane pomosty, a nawet zabytkowa, odrestaurowana sauna. Miejska plaża Ribersborg w Malmö– największym mieście Skanii - to 2,5 kilometra białego piasku z mnóstwem udogodnień. Kąpielisko, które miejscowi czule nazywają „Ribban”, jest doskonałym miejscem do surfowania, pływania czy wiosłowania w kajaku. Można tam również po prostu spędzić czas obserwując słynny, majestatyczny, prowadzący do Kopenhagi 8-kilometrowy most Öresund, najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa. Za dużo słońca? Weź odświeżającą kąpiel w czystych wodach cieśniny w pięknej, zabytkowej łaźni połączonej z sauną.
 
Plaża miejska w Malmö. © Apelöga
Plaża Lomma, na północ od Malmö. © Carolina Romare
 
Åhus – tradycyjna wioska rybacka
W maju, gdy tylko promienie słońca zyskują na sile, pierwsi nieustraszeni zanurzają palce w lodowatym morzu na plaży Täppetstrand w Åhus. Dzięki płytkim wodom, plaża ta jest jedną z najpopularniejszych wzdłuż wschodniego wybrzeża Skanii. Ten długi pas piaszczystego brzegu jest częścią Ålakusten, szwedzkiego "wybrzeża węgorza". Przysmakiem w tych stronach jest podawany w każdej restauracji węgorz - gotowany lub wędzony. Delektuj się nim wraz z małym kieliszkiem wódki, ponieważ Åhus jest także domem dla światowej sławy destylarni Absolut.
 
Plaża Täppet Åhus. © Magnus Palmer
 
Skanör-Falsterbo: kolorowe domki na szwedzkiej riwierze
Latem grupy sztokholmskich hipsterów chętnie przybywają do Skanör-Falsterbo na południowo-zachodnim wybrzeżu Skanii, aby skosztować wyśmienitych koktajli, najlepszych w Szwecji lodów włoskich i kawy. Na szerokich wydmach, które ciągną się wzdłuż wielokilometrowej plaży na półwyspie Falsterbo znajdują się urokliwe, kolorowe domki plażowe i gdzieniegdzie - chilloutowe kluby. Jeśli spojrzysz uważnie, to pośród białego piasku możesz znaleźć maleńkie kawałki bursztynu, które zostały wyrzucone na brzeg.
 
Plażowy domek na wybrzeżu Skanör. © Carolina Romare