Poznaj skanię

Autor:Veerle Witte, Skania, Malmö, trasy rowerowe.

Zielone Malmö - gdzie możesz poczuć się jak w domu


Bujne parki z pięknymi kwiatami, zabytkowe łaźnie, entuzjastyczni ludzie i rozległa sieć ścieżek rowerowych - to wszystko znajdziecie w Malmö, stolicy regionu Skanii w południowej Szwecji.
 

Obserwuj

Malmö, stolica regionu Skanii, słynie z wielu udogodnień dla rowerzystów. © Werner Nystrand
 
Myśląc: "Mogłabym tu mieszkać", jadę rowerem w słoneczny poranek do lokalnej łaźni. Po ponad tygodniu podziwiania naturalnego krajobrazu południowej Szwecji, nie mam ochoty na wizytę w ruchliwym mieście, ale w Malmö potrzeba tylko dwóch dni, aby poczuć, że nie chce się stamtąd wyjeżdżać. To wszystko zasługa atmosfery jaka tu panuje - szczęśliwi, przyjaźni ludzie, zielone parki i fajne nowe miejsca. Myślę o tym wszystkim w trakcie odprężającej jazdy po ścieżkach rowerowych w Malmö.
 
Folkets Park w Moriskan, Malmö. © Werner Nystrand
 
Kolejnym powodem, dla którego czuję się tutaj jak w domu, jest apartament, który zarezerwowałam w hotelu Ohboy Bike. W tym trzypoziomowym mieszkaniu mogę pracować przy biurku, cieszyć się słońcem w ogródku kwiatowym tuż przed wejściem lub przygotować śniadanie w małej kuchni. Z mieszkania wychodzi się wprost na ulicę, a w ogrodzie czeka składany rower, który wyraźne zaprasza do aktywnego zwiedzania miasta i okolic. Dzięki ogromnej sieci ścieżek rowerowych wszystko w Malmö znajduje się w zasięgu dwudziestominutowej przejażdżki na dwóch kółkach.
 
Hotel Ohboy Bike zaprojektowany specjalnie dla rowerzystów. © Wesley Glasmacher
 
I tak w słoneczny sobotni poranek jadę wzdłuż miejskiej plaży przy Västra Hamnen (po szwedzku "Zachodnia Przystań"). W ciągu ostatnich piętnastu lat dzielnica ta została gruntownie odrestaurowana i obecnie pełno jest tam nowych, ciekawych miejsc. Zaparkowałam rower na Sundspromenaden, bulwarze z dużymi drewnianymi ławkami, gdzie słucham odgłosu fal uderzających w nabrzeże. W oddali widać wyraźnie panoramę Kopenhagi. Kilku Szwedów nurkuje w lodowatej morskiej wodzie. W pobliżu grupki przyjaciół prowadzą rozmowy, a rodziny rozkoszują się piknikowymi przekąskami. To niezwykle spokojne miejsce.
 
Słynny wieżowiec Turning Torso w dzielnicy Zachodnia Przystań. © Wesley Glasmacher
 
Kontynuuję wycieczkę rowerową, przekraczając Öresundsparken, aby dotrzeć do Ribersborgs Kallbadhus – zabytkowej łaźni położonej bezpośrednio nad morzem. W tym miejscu wydzielone są oddzielne strefy dla kobiet i mężczyzn. Siedzę w małej saunie z widokiem na morze. Po kwadransie wytrwałego pocenia się, zaciskam zęby i jak prawdziwa Szwedka zanurzam się w lodowatej morskiej wodzie. Płynę około stu metrów wzdłuż drewnianego pomostu. Moje całe ciało mrowi, ale czuję się rewelacyjnie. Kładę ręcznik na drewnianym pomoście obok innych odpoczywających zupełnie nago kobiet i ogrzewam się w słońcu. Myślę, że gdybym tu mieszkała, odwiedzałabym to miejsce każdego dnia.
Ribersborgs Kallbadhus – zabytkowa łaźnia z sauną nad morzem.© Werner Nystrand
 
Wizyta w Ribersborgs Kallbadhus sprawiła, że nabrałam dużego apetytu, a wiadomo, że nie ma lepszego miejsca w mieście, aby go załagodzić niż Malmö Saluhall . Ta hala targowa jest jedną z najnowszych atrakcji miejskich i miejscem spotkań miłośników dobrego jedzenia. W Pinkhead Noodlebar aż zabrakło mi pałeczek, tak szybko pałaszowałam znakomity makaron. A na myśl o falafel pita w Falafel & Burgers aż ślinka leci! A te czekoladowe pralinki z nadzieniem z mięty i karmelu? Palce lizać!
Möllevångstorget. © Werner Nystrand
 
Wieczorem kieruję się do Far i Hatten, restauracji i popularnego miejsca spotkań pod gołym niebem w sercu parku Folketspark, położonego w Möllevången, dzielnicy znanej z artystycznej sceny młodych artystów i galerii sztuki. Siedzący wokół wygodnych stołów ludzie wyraźnie cieszą się swoim towarzystwem i dobrym piwem. Czuję się szczęśliwa i biorę kęs mojej pizzy z polewą z pistacji. Tak, znowu sobie myślę, nie miałabym nic przeciwko mieszkaniu tutaj.